Prognoza centralna dotycząca średniorocznej inflacji, w badaniu przeprowadzonym przez Narodowy Bank Polski (NBP) wśród 26 analityków we wrześniu 2023 r. Wynosi 11,9% na 2023 r., 6,3% na 2024 r. W takim otoczeniu dotychczasowe zacieśnienie polityki monetarnej ma wystarczająco oddziaływać, by inflacja zmierzała w kierunku celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5 proc. W średnim okresie (z odchyleniem do 1 pp.). W przypadku roku 2024 Teczka inwestycyjna Grand Capital prognoza jest bardziej optymistyczna. Przewidywany wzrost ma wynieść 2,9 proc.
Dodano, że w strefie euro – mimo pewnej poprawy w ostatnich miesiącach – koniunktura gospodarcza pozostaje osłabiona. „Ze względu na tę asymetrię rozkładów prognozy centralne inflacji na te lata (zwłaszcza na 2024 r.) są wyższe od prognoz, którym można przypisać najwyższe prawdopodobieństwo” – napisał bank centralny. Prognoza centralna dotycząca średniorocznej stopy referencyjnej, w badaniu przeprowadzonym przez Narodowy Bank Polski (NBP) wśród 23 analityków w grudniu 2022 r., wynosi 6,72% na 2023 r.
Hein Schumacher ustąpi ze stanowiska po niecałych dwóch latach kierowania firmą. Jak wskazuje Reuters, Nagroda firmy z otworzyć biznes Mapa mile informacja ta została ogłoszona kilka tygodni po tym, jak firma przedstawiła swoje „rozczarowujące” wyniki za zeszły rok. Majątek Elona Muska stopniał od początku roku o 52 miliardy dolarów – donosi CNN. Jednak nadal jest on najbogatszym człowiekiem świata. Jego majątek wynosi 380 miliardów dolarów.
W stosunku do poprzedniego miesiąca inflacja wyniosła 1,0 procent. Analitycy EY przewidują, że w 2025 roku wzrost przyspieszy PKB do 3,5 proc. Przyspieszą zarówno inwestycje, jak i eksport, ponieważ wydatki z Funduszu Odbudowy UE w końcu nabierają tempa, a popyt zewnętrzny odbija. Konsumpcja będzie nadal rosła na poziomie ok. 3 proc. Rok do roku, nastąpi jednak spowolnienie wzrostu realnych dochodów, gdyż podwyżki płac będą mniejsze, a inflacja – wyższa. Cykliczne ożywienie osiągnie szczyt w 2026 roku, kiedy PKB wzrośnie o 3,1 proc.
Przyniesie częściowe zniesienie tarczy antyinflacyjnej. Taki ruch ze strony rządu, jak podał NBP (Narodowy Bank Polski), doprowadzi do podniesienia średniorocznej inflacji o ok. 1,9 punktu procentowego. Wysoka inflacja to z kolei dobra wiadomość dla rynku kryptowalut, na co wskazują ethereum prognozy 2023. Wskaźnik inflacji osiągnie swój szczyt w marcu, nieco powyżej poziomu ze stycznia, a następnie na koniec roku będzie stopniowo spadał do 4 proc. – prognozuje ekonomista Santander Bank Polska Marcin Luziński w komentarzu do danych GUS. ING sugeruje, że w nadchodzących tygodniach kurs może próbować zbliżyć się nawet do poziomu 4,15 względem euro.
W dalszych kwartałach spadek będzie słabszy i na koniec 2024 r. Inflacja EUR/USD. Zmniejszone w przekątnej. ma wynosić ok. 5%. Jest to też zgodne z opinią Piotra Bujaka z PKO BP, który w wywiadzie udzielonym dla naszego portalu również zauważył, że w 2023 r. Spadek inflacji będzi szybki (wywiad na YT poniżej). Warto zwrócić uwagę również na kwartalne prognozy inflacji CPI. Także w tym przypadku centralna projekcja NBP nie wskazuje na osiągnięcie celu.
– Ceny wynajmu, ceny w ogóle uzyskania samodzielnego mieszkania w Polsce, gwałtownie i niebotycznie wzrosły. Dla wielu młodych ludzi perspektywa samodzielności ekonomicznej jest bardzo mglista, niepewna. To jest bardzo poważny społeczny problem – ocenił Jerzy Hausner. Profesor zwrócił także uwagę na aspekty, które oznaczają rosnące koszty życia. Zaczął od dostępności mieszkań, szczególnie dla młodych ludzi.
W najbliższych latach planujemy zainwestować w rozwój około 120 mln zł. Przeznaczamy także setki tysięcy złotych na współpracę z lokalnymi społecznościami i działania edukacyjne. – mówi Tomasz Zdziebkowski, Prezes Zarządu Top Farms. Profesor przyznał, że jest wiele absurdalnych rozwiązań i przepisów. – Oczyszczanie naszego ustawodawstwa gospodarczego z nadmiernej ilości szczegółowych zapisów jest absolutnie pożądane – ocenił. – Potrzebujemy poziomu inwestycji, których dokonują przedsiębiorstwa bazujące na rodzimym, krajowym kapitale, które budują swoją przewagę konkurencyjną nowoczesnymi, technologicznymi rozwiązaniami.
Wtedy szacowano inflację wynoszącą odpowiednio 11,9 proc., 5,2 proc. Najnowsza edycja raportu „Economic Outlook” to prognozy OECD wskazujące, że PKB w Polsce wzrośnie o 0,9 proc. (PKB w 2024 r. – 2,4 proc.). Inflacja z kolei ma wynieść 10,8 proc. Analitycy z Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przewidują nie tylko wysoką inflację, ale również rosnące stopy bezrobocia oraz dalsze podwyżki stóp procentowych.
To oznacza wzrost wskaźnika wobec grudnia 2024 r., gdy inflacja CPI wyniosła 4,7 proc. Odczyt jest wyższy od oczekiwań ekonomistów, kształtujących się na poziomie 5-5,1 proc. To najwyższy poziom inflacji w Polsce od grudnia 2023 r. Przypomniano, że zgodnie ze wstępnymi danymi GUS, w styczniu 2023 r.
W ostatnich miesiącach 2023 roku inflacja w Polsce wyniesie ok. 8 proc. „Prognozujemy, że w marcu zobaczymy szczyt inflacji w pobliżu 6 proc. r/r, zaś kolejne kwartały przyniosą spadek inflacji – na koniec roku w okolice górnej granicy odchyleń od celu NBP” -poinformowali ekonomiści ING. W jego ocenie w tym roku Polska pozostanie wśród krajów o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej, lecz „różnice w stosunku do państw zachodnich pozostaną umiarkowane”. „Prognozy ekonomistów ankietowanych przez Focus Economics wskazują, że średnioroczna inflacja wyniesie 4,2 proc., podczas gdy w strefie euro będzie to 3,5 proc.” – podsumował. Inwestorzy zwracają przy tym uwagę na dynamikę polskiej gospodarki. W warunkach, gdy NBP nieco wyprzedził EBC w zdecydowanych działaniach antyinflacyjnych, pojawia się różnica w podejściu do przyszłych decyzji.